Ogłoszenia turystyczne Przewodniki turystyczne Turystyka w Polsce


Dobrze zaplanuj górskie wyprawy

 Ładna pogoda na wiosnę i w lecie zachęca do aktywnych form wypoczynku, dlatego większość z nas planuje podbój górskich szlaków. Każda wyprawa wymaga jednak właściwego przygotowania. O czym nie wolno zapomnieć?

ekwipunek turystyTo, że ruch na świeżym powietrzu ma dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie powszechnie wiadomo. Wycieczkę w góry trzeba jednak poprzedzić treningiem kondycyjnym. Dotyczy to zwłaszcza osób, które w okresie zimy zupełnie zaniechali aktywności fizycznej. To dzięki ćwiczeniom poprawiającym sprawność naszych mięśni, unikniemy urazów i kontuzji w górach.

Przed wyprawą warto wybrać się na siłownie. Szczególną przećwiczyć mięśnie nóg, brzucha, karku i grzbietu. Poprawę sprawności stawów skokowych uzyskamy wykonując wznosy na palcach stóp albo przez step. Idealnym rozwiązaniem jest też jazda na rowerze, jogging lub szybki marsz - tzw. trening cardio. W ten sposób poprawimy wydolność serca oraz odporność naszego organizmu.

Podstawa to sprzęt

W góry zabieramy tylko to, co jest nam niezbędne. Wiadomo, że zbyt ciężki ekwipunek utrudnia swobodę ruchów i osłabia kręgosłup. Warto poświęcić trochę czasu na prawidłowe spakowanie plecaka. Na spodzie układamy rzeczy najcięższe, najczęściej używane wkładamy na wierzchu. Poszczególne części wyposażenia pakujemy osobno, starannie zwijamy polar, kurtkę lub koc, aby zajmowały mało miejsca.Jeśli trasa to umożliwia, to możemy zabrać ze sobą , kijki trekkingowe . Pozwalają one przenieść część wysiłku na ręce i odciążyć w ten sposób nasze nogi. Kijki nordic walking zapewniają prawidłową postawę w trakcie marszu, lepszą pracę serca. Ułatwią również wspinanie i schodzenie ze stromych szlaków.

W każdym przypadku należy zachować zdrowy rozsadek w górach. Nie planować tras na granicy naszych możliwości, a w razie załamania pogody w porę wycofać się do bazy.

To że turyści są nieostrożni potwierdzają statystyki Górskiego Ochotniczego Pogotowia ratunkowego. Tylko w 2011 GOPS wykonało aż 184 wyprawy ratunkowych, w tym 20 z wykorzystaniem śmigłowca. Na górski szlak warto zabrać ze sobą GPS. Odbiornik turystyczny GPS dostarcza nam informacje o przebytym dystansie. Wytycza również zapis punktów orientacyjnych (Waypointy), dzięki którym w razie zagubienia łatwiej możemy odnaleźć drogę lub przynajmniej możemy dokładne podać ratownikom współrzędne miejsca, w którym się znajdujemy.

Odpowiedni ubiór i prowiant

buty turystyczneNa górskim szlaku najważniejsze są dobre buty. Muszą być na twardej podeszwie, która zapewnia dobra przyczepność i izoluje stopę od ostrych kamieni. Obuwie powinno być wysokie, aby ochronić kostkę przed wyginaniem i kontuzją. Sam materiał powinien być odporny na przemakanie i nie powodować odcisków. Nawet najlepsze buty dobrej firmy trzeba stopniowo rozchodzić i przyzwyczaić do nich stopy. Nawet na krótkiej trasie trzeba mieć grube skarpety, które poprawiają komfort marszu i chronią przed odciskami.

Ubiór turysty powinien go chronić na każdy rodzaj pogody. W górach pogoda zmienia się bardzo szybko, aby nadążyć za jej kaprysami, trzeba się ubrać warstwowo. Zasady ubierania na cebulkę najlepiej chroni przed wychłodzeniem i umożliwia stopniowe ściąganie poszczególnych warstw ubrania gdy pogoda się poprawia.

Specjalnie dla turystów produkowane są ubrania z materiałów przeciwpotnych lub przepuszczających powietrze. Należy unikać bawełny i flaneli, gdyż one maja właściwości higroskopijne, wchłaniają wilgoć i w ten sposób wychładzają organizm. Od deszczy i wiatry trzeba mieć w plecaku przygotowany polar oraz kurtkę.

Do plecaka powinniśmy zabrać wiodę niegazowaną lub napój izotoniczny, którym uzupełnimy braki płynów i węglowodanów, chronimy się tak przed odwodnieniem i osłabnięciem.

Na dłuższą trasę konieczny jest suchy prowiant. Warto mieć ze sobą batony energetyczne lub czekoladę z orzechami. Wysokokaloryczna żywność szybciej regeneruje organizm po intensywnym wysiłku.

Przynajmniej w jednym z plecaków powinna się znaleźć podręczną apteczkę z odpowiednim wyposażeniem. Dobrze jest też przypomnieć sobie podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

Góry tylko dla roztropnych

Rozsądek przy planowaniu wyprawy to podstawa udanej wycieczki. Już w fazie planowania trzeba przygotować trasę w oparciu o aktualne mapy i przewodniki.

Stopień trudności trasy sprawdzamy pod względem najsłabszych uczestników wycieczki. Uwzględniamy planowany czas przejścia i nieprzewidziane warunki atmosferyczne. Prognozę pogody dla wybranego regionu można sprawdzić na stronach internetowych TOPR lub GOPR.

Każda dłuższa wyprawa powinna być zgłoszona w miejscu zakwaterowania, oraz powinniśmy uprzedzić o tym naszych bliskich lub znajomych. W telefonie komórkowym, trzeba mieć wpisane telefony kontaktowe do najbliższych osób, oznaczamy je hasłem "ICE" (ang. In Case of Emergency).

Zawsze trzeba mieć przy sobie dokumenty i dowód ubezpieczenia z numerem polisy.

W sytuacji zagrożenia pomoc można uzyskać od górskich służb ratowniczych pod numerem telefonu: 601 100 300



    Copyright: © www.wypoczynek.turystyka.pl | o stronie